Tuesday, November 19, 2019
Home Saturday Scoreboard | The mail

Saturday Scoreboard | The mail

Football Prep

Pairings in the playoffs of the OHSAA Regional Quarterfinal

First division

FRIDAY RESULTS

Region 1

Mentor 48, Cleveland Heights 7

Lakewood St. Edward 73, Medina 38

Euclid 28, Jackson Massillon 19

Township McKinley 29, Solon 25

Region 2

Springfield 28, Marysville 0

Toledo Whitmer 35, Clayton Northmont 21

Dublin Coffman 45, Perrysburg 14

Dublin Jerome 38, Springboro 31, (5-OT)

Region 3

Powell Olentangy Liberty 14, Westerville Central 7

Pickerington Central 20, Reynoldsburg 14

Lewis Center Olentangy Orange 36, Pickerington North 17

Groveport Madison 18, Hilliard Davidson 17

Region 4

Cincinnati St. Xavier 48, Mason 20

Fairfield 37, Hamilton 13

Cincinnati Colerain 30, Cincinnati Princeton 7

Cincinnati Elder 42 West Chester Lakota West 17

Division II

FRIDAY RESULTS

Region 5

Washington Massif 55, Warren G. Harding 0

Mayfield 47, Willoughby South 21

Akron, Archbishop Hoban 69, Alliance 6

Massillon Perry 37, Hudson 27

Region 6

Avon 33, Wooster 13

Avon Lake 38, Maple Heights 6

Wadsworth 35, Olmsted Falls 7

Cleveland Benedictine 41, Brecksville-Broadview Heights 38

Region 7

Central Catholic Toledo 20, Toledo Saint Francis 10

Anthony Wayne 44 years old, Delaware Olentangy Berlin 36 years old

Lewis Center Olentangy 42, Troy 10

Toledo St. John's 42, Westerville South 34

Region 8

Cincinnati Room 42, Morrow Little Miami 0

Columbus St. Francis DeSales 27, Cincinnati Turpin 13

Harrison 24, Winchester Canal 18

Columbus Walnut Ridge 28, Xenia 7

Division III

FRIDAY RESULTS

Region 9

New Philadelphia 31, Chagrin Falls Kenston 28

Streetsboro 21, Akron St. Vincent-St. Mary 14

Thistle 28, Dover 13

Aurora 27, Steubenville 21

Region 10

Norwalk 22, Cleveland Glenville 2

Mansfield Senior 28, Bay Village Bay 0

Sacred Name of Parma Heights 14, Columbian Tiffin 7

Sandusky 20, Medina Buckeye 14

Region 11

Columbus Bishop Hartley 14, London 8

Plain City Jonathan Alder 35 years old, Thornville Sheridan 13

Jackson 70, centenary of Columbus 28

Granville 40, Zanesville 7

Region 12

Kettering Archbishop Alter 10, Dayton Chaminade Julienne 7

Trotwood-Madison 33, Wapakoneta 21

St. Marys Memorial 14, Franklin 10

Hamilton Badin 46 years old, Hamilton Ross 14 years old

Division IV

Games at 7 pm Saturday

Region 13

(8) Girard (6-4) with (1) Perry (10-0)

(7) Struthers (6-4) to (2) Poland Seminary (8-2)

(6) Hubbard (6-4) to (3) Wintersville Indian Creek (9-1)

(5) Salem (8-2) to (4) Cuyahoga Falls Christian Academy of Cuyahoga Valley (7-3)

Region 14

(8) Clyde (6-4) in (1) LaGrange Keystone (9-1)

(7) Bellevue (6-4) to (2) Wauseon (8-2)

(6) Ottawa-Glandorf (7-3) to (3) Galion (8-2)

(5) Milan Edison (7-3) to (4) Shelby (7-3)

Region 15

(8) Columbus Marion-Franklin (7-3) to (1) Newark Licking Valley (10-0)

(7) Carroll Bloom-Carroll (8-2) in (2) Gnadenhutten Indian Valley (9-1)

(6) Gallipolis Gallia Academy (9-1) to (3) Waverly (8-2)

(5) St. Clairsville (8-2) to (4) New Concord John Glenn (8-2)

Region 16

(8) West Milton Milton Union (8-2) to (1) Cincinnati Wyoming (10-0)

(7) Germantown Valley View (8-2) to (2) Clarksville Clinton-Massie (9-1)

(6) St. Bernard Roger Bacon (9-1) to (3) Waynesville (9-1)

(5) Cincinnati Indian Hill (8-2) to (4) Kenton (8-2)

Division V

Games at 7 pm Saturday

Region 17

(8) Magnolia Sandy Valley (9-1) to (1) Kirtland (10-0)

(7) Rootstown (7-3) to (2) Akron Manchester (7-3)

(6) Sugarcreek Garaway (8-2) to (3) Garrettville Garfield (9-1)

(5) Bellaire (7-3) to (4) Canfield South Range (7-3)

Region 18

(8) Beachwood (8-2) to (1) Oak Harbor (10-0)

(7) Elyria Catholic (7-3) to (2) Orrville (9-1)

(6) Cleveland Heights Lutheran East (7-2) to (3) Marion Pleasant (8-2)

(5) Liberty-Benton (9-1) to (4) Eastwood (10-0)

Region 19

(8) Wellston (7-3) to (1) Ironton (9-1)

(7) Portsmouth (8-2) to (2) West Lafayette Ridgewood (10-0)

(6) Minford (7-3) to (3) Wheelersburg (7-3)

(5) Gahanna Academy Columbus (7-3) to (4) Amanda-Clearcreek (8-2)

Region 20

(8) Blanchester (6-4) to (1) Cincinnati Taft (9-1)

(7) Cincinnati Summit County Day (7-2) to (2) West Jefferson (9-1)

(6) Cincinnati Hills Christian Academy (8-2) to (3) Springfield Shawnee (8-2)

(5) Cincinnati Madeira (8-2) to (4) West Liberty-Salem (9-1)

Division VI

FRIDAY RESULTS

Region 21

New Middletown Springfield 34, Berlin Western Reserve 7

Mogadore 49, Brookfield 28

Beverly Fort Frye 48, Dalton 39

Glouster Trimble 26, Salineville Southern Local 14

Region 22

Carey 50, Collins Western Reserve 41

Seneca East 14, Creston Norwayne 2

East Knox 21, Ashland Crestview 20

Jeromesville Hillsdale 25, Northmorion Galleon 21

Region 23

Sherwood Fairview 29, Central Lima Catholic 27

Liberty Center 43, Allen East 12

Archbold 27, Coldwater 21

Anna 47, Minster 21

Region 24

Chillicothe South East 40, Miamisburg 3

Columbus Grandview Heights 35, Bainbridge Paint Valley 28

Mechanicsburg 32, Frankfurt Adena 7

Covington 33, Christian Worthington 27

Division VII

Games at 7 pm Saturday

Region 25

(8) Malvern (5-5) to (1) Cuyahoga Heights (8-1)

(7) McDonald (6-4) with (2) Lucas (8-2)

(6) Louisville St. Thomas Aquinas (6-3) to (3) Toronto (8-2)

(5) Warren John F. Kennedy (7-3) to (4) Independence (7-3)

Region 26

(8) Mohawk (6-4) to (1) Leipsic (9-1)

(7) Edon (7-3) to (2) Nowalk St. Paul (8-2)

(6) Arlington (7-3) with (3) Patrick Henry (7-3)

(5) Edgerton (8-2) to (4) McComb (8-2)

Region 27

(8) Lancaster Fisher Catholic (6-4) to (1) Winchester Harvest Prep Channel (9-1)

(7) Reedsville Eastern (8-2) to (2) Newark Catholic (7-3)

(6) Willow Wood Symmes Valley (9-1) to (3) Shadyside (7-3)

(5) Sarahsville Shenandoah (7-2) to (4) Waterford (8-2)

Region 28

(8) New Bremen (7-3) to (1) Hamilton New Miami (9-0)

(7) Union City Mississippi Valley (7-3) to (2) Marion Local (8-2)

(6) North Hardin (7-3) to (3) Fort Loramie (9-1)

(5) Lima Perry (7-2) to (4) Cincinnati College Prep Academy (8-2)

PREP BOYS SOCCER

Sunday finals

First division

Cleveland St. Ignatius (19-0-2) against Powell Olentangy Liberty (18-2-1), 7 pm at MAPFRE Stadium

Division II

Warren Howland (21-0-1) against Tipp City Tippecanoe (22-0-1), 1 pm at MAPFRE Stadium

Division III

Bluffton (18-2-2) against Columbus Wellington (17-2-3), 4 pm at MAPFRE Stadium

PREPAR GIRLS SOCCER

National Final Saturday

First division

Anthony Wayne (22-0) against West Chester Lakota West (21-0-2), 7 pm at MAPFRE Stadium

Division II

Mansfield Madison (18-1-4) against Kettering Alter (20-1-1), 1 pm at MAPFRE Stadium

Division III

Liberty-Benton (20-1-1) against Cincinnati Country Day (19-0-2), 4 pm at MAPFRE Stadium

VOLLEYBALL PREP

Thursday, semi-finals

At Wright State Nutter Center

SECTION III

Independence 3, Wheelersburg 0

Liberty-Benton 3, Cincinnati Hills Christian 0

FINAL STATUS: Independence (24-4) against Liberty-Benton (27-2), Saturday, 11 am

Division II

Marengo Highland 3, Parma Heights Holy Name 2

Middletown Fenwick 3, Gates Mills Academy Gilmour 2

FINAL STATE: Marengo Highland (25-4) against Middletown Fenwick (29-1), Saturday, 1

Friday semifinals

At Wright State Nutter Center

FIRST DIVISION

Columbus DeSales 3, Solon 0

Parma Padua 3, Cincinnati Mount Notre Dame 1

FINAL STATUS: Columbus DeSales (25-2) vs. Parma Padua (28-0), Saturday, 5

SECTION IV

New Bremen 3, Monroeville 2

Fort Loramie 3, Catholic of Newark 1

FINAL STATE: New Bremen (27-1) against Fort Loramie (27-2), Saturday, 3

Major League Baseball

Free agents

American League

NEW YORK (AP) – The 168 free agents (up to November 14 to accept qualifying offer of $ 17.8 million):

BALTIMORE (1) – Mark Trumbo, dh-of-1b.

BOSTON (6) – Andrew Cashner, rhp; Jhoulys Chacmn, rhp; Brock Holt, inf-de; Mitch Moreland, 1b; Steve Pearce, 1b-of; Rick Porcello, rhp.

CHICAGO (5) – q-Josi Abreu, 1b; Ross Detwiler, LHP; Jon Jay, of; Ivan Nova, rhp; Hictor Santiago, lhp.

CLEVELAND (5) – Tyler Clippard, rhp; Ryan Flaherty, inf; Jason Kipnis, 2b; Dan Otero, rhp; Yasiel Puig, of.

DETROIT (5) – Edwin Jackson, rhp; Gordon Beckham, 2b; Jordy Mercer, ss; Matt Moore, lhp; Tyson Ross, rhp.

HOUSTON (8) – Robinson Chirinos, c .; q-Gerrit Cole, rhp; q-Will Harris, rhp; Martmn Maldonado, c .; Collin McHugh, rhp; Wade Miley, lhp; Hictor Rondsn, rhp; Joe Smith, rhp.

KANSAS CITY (1) – Alex Gordon, of.

LOS ANGELES (2) – Trevor Cahill, rhp; Kole Calhoun, of.

MINNESOTA (7) – Jason Castro, c .; Kyle Gibson, rhp; q-Jake Odorizzi, rhp; Martmn Pirez, lhp; Michael Pineda, rhp; Sergio Romo, rhp; Jonathan Schoop, 2b.

NEW YORK (8) – Dellin Betances, rhp; Edwin Encarnacisn, dh-1b; Brett Gardner, of; Cory Gearrin, rhp; Didi Gregorius, ss; Cameron Maybin, of; Austin Romine, c .; CC Sabathia, lhp.

OAKLAND (4) – Brett Anderson, lhp; Homer Bailey, rhp; Jake Diekman, lhp; Tanner Roark, rhp.

SEATTLE (4) – Filix Hernandez, rhp; Wade LeBlanc, lhp; Tommy Milone, LHP; Arodys Vizcamno, rhp.

TAMPA BAY (3) – Avisaml Garcma, of; Travis d'Arnaud, c .; Eric Sogard, 2b.

TEXAS (6) – Welington Castillo, c .; Logan Forsythe, inf; Nate Jones, rhp; Shawn Kelley, rhp; Hunter Pence, dh-of; Edinson Vslquez, rhp.

TORONTO (2) – Clay Buchholz, rhp; Justin Smoak, 1b.

National League

ARIZONA (5) – Alex Avila, c .; Jarrod Dyson, of; Wilmer Flores, of; Yoshihisa Hirano, rhp; Adam Jones, of.

ATLANTA (15) – Jerry Blevins, lhp; Francisco Cervelli, c .; q-Josh Donaldson, 3b; Tyler Flowers, c .; Billy Hamilton, of; Adeiny Hechavarrma, inf; Matt Joyce, of; Dallas Keuchel, LHP; Nick Markakis, of; Chris Martin, rhp; Brian McCann, c .; Darren O'Day, rhp; Anthony Swarzak, rhp; Julio Tehran, rhp; Josh Tomlin, rhp.

CHICAGO (13) – Tony Barnette, rhp; Nick Castellanos, of; Xavier Cedeqo, lhp; Steve Cishek, rhp; Kendall Graveman, rhp; Cole Hamels, LHP; Derek Holland, lhp; Brandon Kintzler, rhp; Jonathan Lucroy, c .; Brandon Morrow, rhp; David Phelps, rhp; Pedro Strop, rhp; Ben Zobrist, inf-de.

CINCINNATI (2) – Josi Iglesias, ss; Alex Wood, lhp.

COLORADO (2) – Yonder Alonso, 1b-of; Drew Butera, c.

LOS ANGELES (5) – David Freese, 3b; Jedd Gyorko, inf; Rich Hill, lhp; Russell Martin, c .; Hyun-Jin Ryu, lhp.

MIAMI (4) – Starlin Castro, inf; Curtis Granderson, of; Martmin Prado, lb-3b; Neil Walker, 1b-3b.

MILWAUKEE (8) – Matt Albers, rhp; Gio Gonzalez, lhp; Yasmani Grandal, c .; Jay Jackson, rhp; Jordan Lyles, rhp; Mike Moustakas, 3b-2b; Drew Pomeranz, lhp; Eric Thames, 1b.

NEW YORK (7) – Luis Avilan, lhp; Brad Brach, rhp; Rajai Davis, of; Todd Frazier, 3b; Juan Lagares, of; Reni Rivera, c .; Q-Zack Wheeler, rhp.

PHILADELPHIA (11) – Corey Dickerson, of; Jared Hughes, rhp; Tommy Hunter, rhp; Brad Miller, inf-of; Logan Morrison, 1b; Pat Neshek, rhp; Juan Nicasio, rhp; Sean Rodrmguez, inf-of; Drew Smyly, lhp; Jason Vargas, lhp; Nick Vincent, rhp.

PITTSBURGH (3) – Melky Cabrera, of; Lonnie Chisenhall, of; Francisco Liriano, lhp.

ST. LOUIS (5) – Tony Cingrani, lhp; Marcell Ozuna, of; Michael Wacha, rhp; Adam Wainwright, rhp; Matt Wieters, c.

SAN DIEGO (3) – Aaron Wolf, lhp; Craig Stammen, rhp; Adam Warren, rhp.

SAN FRANCISCO (5) – Fernando Abad, lhp; q-Madison Bumgarner, lhp; Pablo Sandoval, 3b; q-Will Smith, lhp; Stephen Vogt, c.

WASHINGTON (13) – Matt Adams, 1b; Asdrzbal Cabrera, 2b-3b; Brian Dozier, 2b; Yan Gomes, c .; Jeremy Hellickson, rhp; Daniel Hudson, rhp; Howie Kendrick, 2b; Gerardo Parra, of-1b; q-Anthony Rendon, 3b; Fernando Rodney, rhp; q-Stephen Strasburg, rhp; Jonny Venters, LHP; Ryan Zimmerman, 1b.

PRO FOOTBALL

National Football League

American Conference

is

W L T Pct PF PA

New England 8 1 0 .889 270 98

Buffalo 6 2 0 .750 158 131

Miami 1 7 0 .125 103 256

N.Y. Jets 1 7 0 .125 96 211

South

W L T Pct PF PA

Houston 6 3 0 .667 238 191

Indianapolis 5 3 0 .625 182,177

Jacksonville 4 5 0 .444 176,189

Tennessee 4 5 0 .444 168 165

North

W L T Pct PF PA

Baltimore 6 2 0 .750 251 176

Pittsburgh 4 4 0 .500 176 169

Cleveland 2 6 0 .250 152 205

Cincinnati 0 8 0 .000 124 210

Where is

W L T Pct PF PA

Kansas City 6 3 0 .667 252 204

Oakland 5 4 0 .556 208 240

L.A. Chargeurs 4 6 0 .400 207 194

Denver 3 6 0 .333 149 170

National Conference

is

W L T Pct PF PA

Dallas 5 3 0 .625 227 142

Philadelphia 5 4 0 .556 224 213

N.Y. Giants 2 7 0 .222 176 255

Washington 1 8 0 .111 108 219

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 7 1 0 .875 195 156

Carolina 5 3 0 .625 209 204

Tampa Bay 2 6 0 .250 230 252

Atlanta 1 7 0 .125 165 250

North

W L T Pct PF PA

Green Bay 7 2 0 .778 226 189

Minnesota 6 3 0 .667 234 158

Detroit 3 4 1 .438 204 217

Chicago 3 5 0 .375 142 144

Where is

W L T Pct PF PA

San Francisco 8 0 0 1.000 235 102

Seattle 7 2 0 .778 248 230

L.A. Rams 5 3 0 .625 214 174

Arizona 3 5 1 .389 195 251

Late games not included

Thursday results

Oakland 26, L.A. Chargeurs 24

Sunday games

Arizona to Tampa Bay, 1

Kansas City, Tennessee, 1

Buffalo in Cleveland, 1

Baltimore to Cincinnati, 1

N.Y. Giants at N.Y. Jets, 1

Atlanta to New Orleans, 1

Detroit in Chicago, 1

Miami in Indianapolis, 4:05

Caroline in Green Bay, 4:25

L.A. Rams in Pittsburgh, 4:25

Minnesota to Dallas, 8:20

Open: Washington, Jacksonville, New England, Denver, Philadelphia, Houston

Monday games

Seattle to San Francisco, 8:15

Thursday, November 14

Pittsburgh in Cleveland, 8:20

Sunday, November 17th

Dallas to Detroit, 1

N.Y. Jets at Washington, 1

New Orleans to Tampa Bay, 1

Denver to Minnesota, 1

Houston to Baltimore, 1

Buffalo in Miami, 1

Jacksonville to Indianapolis, 1

Atlanta to Carolina, 1

Arizona in San Francisco, 4:05

New England in Philadelphia, 4:25

Cincinnati in Oakland, 4:25

Chicago at L.A. Rams, 8:20

Open: N.Y. Giants, Seattle, Tennessee, Green Bay

Monday, November 18

Kansas City vs. L.A. Chargers in Mexico, MEX, 8:15 am

PRO SOCCER

Major League Soccer

MLS Cup

Sunday match

Toronto to Seattle, 3 pm

PRO HOCKEY

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W OT OT Pts GF GA

Boston 16 11 3 2 24 58 40

Toronto 17 9 5 3 21 58 54

Buffalo 16 9 5 2 20 47 43

Florida 15 7 3 5 19 55 56

Montreal 16 8 5 3 19 58 52

Tampa Bay 14 7 5 2 16 47 49

Ottawa 15 5 9 1 11 41 50

Detroit 18 5 12 1 11 39 70

Metropolitan Division

GP W OT OT Pts GF GA

Washington 17 12 2 3 27 69 53

N.Y. Islanders 15 11 3 1 23 47 34

Carolina 16 9 6 1 19 52 46

Pittsburgh 16 9 6 1 19 55 42

Philadelphia 15 8 5 2 18 50 48

N.Y. Rangers 14 7 6 1 15 46 45

Columbus 16 6 7 3 15 38 54

New Jersey 14 4 6 4 12 40 56

West Conference

Central Division

GP W OT OT Pts GF GA

St. Louis 17 11 3 3 25 54 49

Colorado 16 9 5 2 20 58 47

Nashville 16 9 5 2 20 64 52

Winnipeg 17 9 7 1 19 48 52

Dallas 17 8 8 1 17 41 42

Chicago 15 5 7 3 13 38 46

Minnesota 16 5 10 1 11 42 57

Pacific Division

GP W OT OT Pts GF GA

Edmonton 17 10 5 2 22 48 46

Calgary 19 10 7 2 22 57 55

Vancouver 17 9 5 3 21 57 45

Vegas 17 9 5 3 21 52 48

Arizona 16 9 5 2 20 46 37

Anaheim 17 9 7 1 19 45 43

San Jose 17 6 ​​10 1 13 46 63

Los Angeles 16 5 10 1 11 41 63

NOTE: Two points for a win, one point for the loss of extra time. The top three teams in each division and two wild cards per conference qualify for the playoffs.

Late games not included

Thursday results

N.Y. Rangers 4, Carolina 2

Pittsburgh 4, N.Y. Islanders 3, OT

Philadelphia 3, Montreal 2, OT

Washington 5, FL 4, OT

Toronto 2, Vegas 1, OT

Ottawa 3, Los Angeles 2, OT

Chicago 5, Vancouver 2

Colorado 9, Nashville 4

Columbus 3, Arizona 2

Calgary 5, New Jersey 2

San Jose 6, Minnesota 5

Friday results

Tampa Bay 3, Buffalo 2

Detroit 4, Boston 2

Winnipeg 4, Vancouver 1

New Jersey in Edmonton, late

Saturday games

Florida to N.Y. Islanders, 1

Buffalo vs Tampa Bay in Stockholm, SWE, 1

Los Angeles to Montreal, 7

Chicago to Pittsburgh, 7

Philadelphia to Toronto, 7

Caroline in Ottawa, 7

Vegas in Washington, 7

Minnesota to Arizona, 8

Columbus Colorado, 9

St. Louis in Calgary, 10

Nashville to San Jose, 10:30

Sunday games

Florida at N.Y. Rangers, 1

Dallas to Winnipeg, 2

New Jersey to Vancouver, 4

Vegas in Detroit, 5

Toronto to Chicago, 7

Philadelphia to Boston, 7

Edmonton to Anaheim, 9

Monday games

Ottawa to Carolina, 7

Arizona to Washington, 7

PRO BASKETBALL

NBA

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Boston 6 1 .857 –

Toronto 6 2 .750 ½

Philadelphia 5 2 .714 1

Brooklyn 3 4 .429 3

New York 1 7 .125 5½

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 6 2 .750 –

Charlotte 4 4 ​​.500 2

Atlanta 3 5 .375 3

Orlando 3 6 .333 3½

Washington 2 6 .250 4

Central Division

W L Pct GB

Milwaukee 6 2 .750 –

Indiana 5 4 .556 1½

Detroit 4 6 .400 3

Cleveland 3 5 .375 3

Chicago 3 6 .333 3½

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Dallas 5 2 .714 –

Houston 5 3 .625 ½

San Antonio 5 3 .625 ½

Memphis 2 6 .250 3½

New Orleans 1 7 .125 4½

North West Division

W L Pct GB

Denver 5 2 .714 –

Utah 5 3 .625 ½

Minnesota 4 3 .571 1

Portland 3 5 .375 2½

Oklahoma City 3 5 .375 2½

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Lakers 6 1 .857 –

L.A. Clippers 6 3.667 1

Phoenix 5 3 .625 1½

Sacramento 3 6 .333 4

Golden State 2 6 .250 4½

Late games not included

Thursday results

Boston 108, Charlotte 87

San Antonio 121, Oklahoma City 112

Miami 124, Phoenix 108

L.A. Clippers 107, Portland 101

Friday results

Cleveland 113, Washington 100

Indiana 112, Detroit 106

Orlando 118, Memphis 86

Sacramento 121, Atlanta 109

Golden State Minnesota, 8

Toronto 122, New Orleans 104

New York to Dallas, late

Milwaukee in Utah late

Philadelphia to Denver, late

Brooklyn in Portland, late

Miami at L.A. Lakers, late

Saturday games

Boston to San Antonio, 5

New Orleans to Charlotte, 7

Dallas to Memphis, 8

Golden State in Oklahoma City, 8

Houston to Chicago, 8

Sunday games

Denver Minnesota, 3:30

Charlotte in Philadelphia, 6

Indiana to Orlando, 6

Milwaukee in Oklahoma City, 7

Cleveland in New York, 7:30

Brooklyn to Phoenix, 8

Atlanta to Portland, 9

Toronto at L.A. Lakers, 9:30

Monday games

Minnesota to Detroit, 7

Dallas to Boston, 7:30

Memphis in San Antonio, 7:30

Houston to New Orleans, 8

Toronto at L.A. Clippers, 10:30

Utah at Golden State, 10:30

FOOTBALL COLLEGE

Friday games

Tulsa 34, UCF 31

Washington (5-4) to Oregon Street (4-4) late

Saturday games

IS

UMass (1-8) at Army (3-6), noon

Florida St. (4-5) at Boston College (5-4), at noon

St. Francis (Pa.) (4-5) at the CCSU (8-1), noon

Lafayette (2-7) in Sainte-Croix (5-4), noon

North Alabama (3-6) to Monmouth (NJ) (7-2), noon

Wagner (1-8) to the Sacred Heart (5-4), noon

Texas Tech (3-5) at West Virginia (3-5), at noon

Yale (6-1) to Brown (1-6), 12:30

Lehigh (4-4) at Bucknell (1-7), 1

Fordham (3-6) at Colgate (2-8), 1

Harvard (4-3) to Columbia (2-5), 1

Albany (NY) (5-4) at Delaware (4-5), 1

NC A & T (6-2) at Morgan Street (1-8), 1

Duquesne (6-2) at Robert Morris (5-4), 1

Richmond (5-4) to Villanova (6-3), 1

Cornell (2-5) to Penn (3-4), 1h30

Bethune-Cookman (6-2) at Delaware Street (1-8), 2

Towson (5-4) at Stony Brook (5-4), 2

Dartmouth (7-0) against Princeton (7-0) in the Bronx, N.Y., 3:30 pm

SOUTH

Vanderbilt (2-6) to Florida (7-2), noon

Georgia Tech (2-6) in Virginia (6-3), 12:30

Kennesaw St. (7-2) to Campbell (6-2), 1

VMI (4-5) to Furman (6-3), 1

Gardner-Webb (3-6) to Presbyterian (0-9), 1

San Diego (6-2) to Stetson (6-2), 1

Rhode Island (2-7) at William & Mary's (3-6), 1

Howard (1-8) at SC State (5-3), 1:30

Jackson St. (4-5) to Alabama A & M (5-4), 2

Maine (4-5) to Elon (4-5), 2

Norfolk St. (3-6) to NC Central (4-5), 2

UTSA (3-5) to Old Dominion (1-8), 2

Jacksonville St. (6-4) at Tennessee Tech (5-4), 2.5 hours

Alcorn St. (6-2) in Grambling St. (4-4), 3

Wofford (5-3) at Mercer (4-5), 3

Chattanooga (4-5) to Samford (4-5), 3

E. Illinois (0-9) to Tennessee St. (2-7), 3

LSU (8-0) at Alabama (8-0), 3:30 pm

New Hampshire (5-3) at James Madison's (8-1), 3:30 pm

Louisville (5-3) in Miami (5-4), 3:30 pm

UAB (6-2) at Southern Miss. (5-3), 3.30 pm

Georgia Southern (5-3) to Troy (3-5), 3:30 pm

Wake Forest (7-1) at Virginia Tech (5-3), 3:30 pm

ETSU (2-7) to West Carolina (2-7), 3:30 pm

UT Martin (6-3) to Austin Peay (6-3), 4

North Texas (4-5) to Louisiana Tech (7-1), 4

New Mexico St. (0-8) to Mississippi (3-6), 4

Houston Baptist (4-5) at Nicholls (5-4), 4

Georgia Street (6-2) in Louisiana-Monroe (3-5), 5

Goes. Lynchburg (0-7) to Southern U. (5-4), 5

Hampton (5-4) to Charleston Southern (3-6), 6

CRF (5-4) at the FAU (6-3), 6

Missouri (5-3) to Georgia (7-1), 7

Lamar (4-5) at Northwestern St. (1-8), 7

Appalachian Street (7-1) in South Carolina (4-5), 7

Notre Dame (6-2) at Duke's (4-4), 7:30

Tennessee (4-5) Kentucky (4-4), 7:30

Clemson (9-0) at NC State (4-4), 7:30

MIDWEST

Davidson (6-3) at Butler (2-7), noon

Penn St. (8-0) Minnesota (8-0), noon

Purdue (3-6) northwest (1-7), at noon

Maryland (3-6) at Ohio Street (8-0), noon

Marist (3-5) in Dayton (5-3), 1

Jacksonville (2-7) to Drake (4-3), 2

E. Kentucky (5-4) to SE Missouri (6-3), 2

Morehead St. (4-5) in Valparaiso (1-8), 2

Illinois St. (6-3) to S. Dakota St. (6-2), 3

Missouri St. (1-7) to S. Illinois (5-4), 3

Youngstown St. (5-4) to South Dakota (3-6), 3

UConn (2-7) at Cincinnati (7-1), 3:30 pm

Illinois (5-4) to Michigan St. (4-4), 3:30 pm

W. Illinois (1-8) to N. Dakota St. (9-0), 3:30 pm

Iowa (6-2) in Wisconsin (6-2), 4

Indiana St. (3-6) to N. Iowa (6-3), 5

SOUTH WEST

W. Kentucky (5-4) to Arkansas (2-7), noon

East Carolina (3-6) to SMU (8-1), noon

Baylor (8-0) at TCU (4-4), noon

Ark Bluff-Pine (5-4) in Prairie View (3-5), 3

Alabama St. (4-4) to Texas Southern (0-8), 3

Charlotte (4-5) to UTEP (1-7), 3

Kansas St. (6-2) Texas (5-3), 3:30 pm

South Alabama (1-7) to Texas Street (2-6), 3

Sam Houston St. (5-4) to Abilene Christian (5-4), 4

SE Louisiana (5-3) to Cent. Arkansas (7-2), 4

Word Incarnate (5-4) at Stephen F. Austin (1-8), 4

Iowa St. (5-3) to Oklahoma (7-1), 8

WEST LOINTAIN

Montana St. (6-3) to N. Colorado (2-7), 2

Air Force (7-2) in New Mexico (2-7), 2

Stanford (4-4) in Colorado (3-6), 3

Idaho (4-5) to Montana (7-2), 3

Southern Cal (5-4) to Arizona St. (5-3), 3:30 pm

Sacramento St. (6-3) to N. Arizona (4-5), 4

North Dakota (5-3) to Weber Street (7-2), 4

E. Washington (4-5) to Idaho St. (3-6), 4:35

UC Davis (4-5) to Portland St. (5-5), 5:05

Washington St. (4-4) to California (4-4), 7

Utah St. (4-4) to Fresno St. (4-4), 7

Freedom (6-3) at BYU (4-4), 7:30

Wyoming (6-2) to Boise St. (7-1), 10:15

Nevada (5-4) to San Diego St. (7-1), 10:30

San Jose St. (4-5) to Hawaii (5-4), 11

PRO GOLF

PGA Champions

Charles Schwab Cup

Second turn

This 72-hole tournament will end Sunday

Jeff Maggert 63-65 – 128 -14

Bernhard Langer 64-68 – 132-10

Brandt Jobe 67-66 – 133-9

Retief Goosen 66-67 – 133 -9

Marco Dawson 67-67 – 134-8

Joe Durant 69-66 – 135 -7

Wes Short, Jr. 68-67 – 135 -7

Miguel Angel Jimenez 65-70 – 135 -7

Steve Flesch 65-70 – 135 -7

Stephen Ames 69-67 – 136 -6

Tom Byrum 68-68 – 136 -6

Colin Montgomerie 67-69 – 136 -6

Scott Parel 66-70 – 136 -6

Paul Goydos 65-71 – 136 -6

Ken Tanigawa 70-67 – 137 -5

Woody Austin 67-70 – 137-5

Billy Andrade 67-70 – 137 -5

Ken Duke 67-70 – 137 -5

Rocco Mediate 67-70 – 137 -5

Tommy Tolles 69-69 – 138 -4

Jay Haas 72-67 – 139 -3

Kevin Sutherland 67-72 – 139-3

Doug Barron 67-72 – 139-3

Lee Janzen 66-73 – 139 -3

Scott McCarron 69-71 – 140 -2

Jerry Kelly 66-74 – 140 -2

Tom Lehman 73-68 – 141 -1

Tim Petrovic 69-72 – 141 -1

David Toms 68-73 – 141 -1

Bob Estes 70-72 – 142 E

Kent Jones 74-70 – 144 +2

David McKenzie 71-73 – 144 +2

Paul Broadhurst 72-74 – 146 +4

Kirk Triplett 77-74 – 151 +9

LPGA

TOTO Japan Classic

First round

Hannah Green 33-34 – 67 -5

Ai Suzuki 34-33 – 67 -5

Jennifer Kupcho 34-34 – 68 -4

Minjee Lee 34-34 – 68 -4

Teresa Lu 35-33 – 68 -4

Lydia Ko 35-33 – 68 -4

Gaby Lopez 35-33 – 68 -4

Hyo Joo Kim 35-33 – 68 -4

Hinako Shibuno 33-36 – 69 -3

Minami Katsu 35-34 – 69 -3

Yu Liu 36-33 – 69 -3

Jing Yan 34-35 – 69 -3

Seon Woo Bae 35-34 – 69 -3

Jenny Shin 35-34 – 69 -3

Angel Yin 35-34 – 69 -3

Rei Matsuda 30-39 – 69 -3

Kana Mikashima 35-34 – 69 -3

Erika Kikuchi 35-35 – 70 -2

Jeongeun Lee6 35-35 – 70 -2

Mamiko Higa 33-37 – 70 -2

Morgan Pressel 34-36 – 70 -2

Rumi Yoshiba 36-34 – 70 -2

Sun-Ju Ahn 35-35 – 70 -2

Shanshan Feng 37-33 – 70 -2

Azahara Munoz 36-34 – 70 -2

Momoko Osato 35-35 – 70 -2

Sakura Koiwai 35-35 – 70 -2

Misuzu Narita 35-35 – 70 -2

Chella Choi 38-32 – 70 -2

Eri Okayama 34-36 – 70 -2

Sayaka Takahashi 35-35 – 70 -2

Hina Arakaki 35-35 – 70 -2

Nicole Broch Larsen 36-34 – 70 -2

Gerina Piller 36-34 – 70 -2

Nasa Hataoka 37-34 – 71 -1

Yui Kawamoto 37-34 – 71 -1

Anna Nordqvist 34-37 – 71 -1

Marina Alex 33-38 – 71 -1

Min-Young Lee 38-33 – 71 -1

Hee-Kyung Bae 36-36 – 72 E

Momoko Ueda 35-37 – 72 E

Kana Nagai 34-38 – 72 E

Moriya Jutanugarn 35-37 – 72 E

Su Oh 37-35 – 72 E

Céline Boutier 36-36 – 72 E

Mone Inami 38-34 – 72 E

Ah-Reum Hwang 37-35 – 72 e

Wei-Ling Hsu 36-37 – 73 +1

Ariya Jutanugarn 38-35 – 73 +1

Ji-Hee Lee 36-37 – 73 +1

Bronte Act 38-35 – 73 +1

Mi Jung Hur 37-36 – 73 +1

Sakura Yokomine 35-38 – 73 +1

Erika Hara 37-36 – 73 +1

Mel Reid 37-36 – 73 +1

Kristen Gillman 37-36 – 73 +1

Mi-Jeong Jeon 38-35 – 73 +1

Jiyai Shin 36-38 – 74 +2

Saki Asai 37-37 – 74 +2

Mika Miyazato 36-38 – 74 +2

Asuka Kashiwabara 38-36 – 74 +2

So Yeon Ryu 36-38 – 74 +2

Lexi Thompson 38-36 – 74 +2

Hikaru Yoshimoto 37-37 – 74 +2

Pornanong Phatlum 36-38 – 74 +2

Serena Aoki 37-37 – 74 +2

McDonald's Allies 36-38 – 74 +2

Ashleigh Buhai 36-38 – 74 +2

Megan Khang 37-37 – 74 +2

Jasmine Suwannapura 36-39 – 75 +3

Jaye Marie Green 36-39 – 75 +3

Eun-Hee Ji 36-39 – 75 +3

Mi Hyang Lee 39-36 – 75 +3

Amy Olson 37-38 – 75 +3

Nanna Koerstz Madsen 34-41 – 75 +3

In-Kyung Kim 39-37 – 76 +4

Lala Anai 40-36 – 76 +4

Saranporn Langkulgasettrin 41-40 – 81 +9

TRANSACTIONS

Baseball

Major League Baseball

OFFICE OF THE BASEBALL COMMISSIONER – Cincinnati Minor League HPS Israel Lantigua (Reds-DSL) and New York Minor Mets Amaury Pereya (Mets-DSL) suspended 72 games each, after a positive test for Stanozolol, a performance-enhancing substance, and the Toronto PRP Jackxarel Lebron (Blue Jays-GCL) 52 games after a Boldenone positive test, a performance-enhancing substance, all offenses from the Minor League Drug Prevention and Treatment Program .

American League

ROYALS OF KANSAS CITY – Announcement RHP Jacob Barnes approved the waivers and was released.

MINNESOTA TWINS – Promoted Daniel Adler and Jeremy Zoll as Deputy General Manager, Alex Hassan to Director of Player Development and Jeremy Raadt to Director of Baseball Systems.

TORONTO BLUE JAYS – RHP Ryan Tepera turned down a mission in Buffalo (IL) and chose to become a free agent.

Soccer

National Football League

BALTIMORE RAVENS – Signature of Fort LB L.J. for an extension of two years until 2021.

CLEVELAND BROWNS – Signature of JC C Tretter for a three-year contract extension until 2022.

PROGRAM

Saturday's events

College of Athletics

FOOTBALL – Ashland at Findlay, noon

Baldwin Wallace at Ohio Northern (OAC), 1h30

Franklin, Ind. In Bluffton (HCAC), 1h30

BASKETBALL FOR MEN – Quincy at Findlay (GLVC / GMAC cross), 6

Ohio Northern vs. Transylvania (Ky.) At Mount St. Joseph Tip-Off Classic, 3

MEN'S SOCCER – Findlay in Cedarville in the quarterfinals of the Great Midwest Athlic Conference Tournament, 7

SWIMMING AND DIVING – Ohio Northern to Calvin, Mich. Quadrangular, 10h / 16h.

Findlay in Ohio Wesleyan, 1

VOLLEYBALL – Walsh at Findlay (GMAC), 1

Ohio Northern vs. Otterbein at the Ohio Athletes Conference Tournament Finals, 2

WOMEN'S SOCCER – Ohio Northern vs. Otterbein at the Ohio Athlete Conference Tournament Finals, 5

Findlay vs. Malone in the Midwest Athlic Conference Tournament Quarterfinals, 2

Sunday

College of Athletics

WOMEN'S BASKETBALL – State of Saginaw Valley at Findlay, 2

LOCAL BOWLING

AMF sports aisles

Prime Timers League

High series: (men) Mike Smith 646; (women) Wilma Elliot 452. High Party: (males) Tim Bosworth 234; (women) Jackie Schnapp 172.

LOCAL AREA

UF Softball Prospect Camp

Le programme de balle-molle de l’Université de Findlay organisera un camp de candidats le samedi 23 novembre au Koehler Fitness Center pour les athlètes de la 9ème à la 12ème année. Le coût de la clinique est de 100 $; L'inscription commencera à 12h30 le jour de la clinique. Pour plus d'informations, contactez l'entraîneure-chef Danielle Lowe à [email protected]

Hopewell-Loudon, entraîneur sur piste / lancers

BASCOM – La piste Hopewell-Loudon a besoin d’un entraîneur des lancers. La position inclut de travailler avec des lanceurs de garçons et de filles de la 7e à la 12e année. Les personnes intéressées doivent contacter Brian Colatruglio, directeur des sports, à l’adresse [email protected]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Most Popular

The sound of the earth devastated by a solar storm disturbs strangely

In the space, no one can hear you scream because the sound can not travel in a vacuum. But if we convert the electromagnetic...

"I accuse !" by Roman Polanski, what do historians think of it? – France Culture

"I accuse !" by Roman Polanski, what do historians think of it? France CultureWhat inspires me the Polanski affair - Edito by Isabelle de...

Recent Comments